Fábián Zoltán és Thököly Vajk koncertje Nagyatádon
A Nagyatádi Kós Károly Erdélyi Kör adventi rendezvényén a marosvásárhelyi születésű Fábián Zoltán, a Székely Vér, majd a 2012 és 2020 között a Hungarica nemzeti rockegyüttes énekes-zenésze, valamint Thököly Vajk szilágyzorványi költő, dalszövegíró - akit 2018 legjobb pedagógus-költőjévé választott az Irodalmi Rádió - lépett fel.
Fábián Zoltán 2002 óta él Magyarországon. Apai ágon Sófalváról származik, a család első írásos említése 1636-ból való, amikor is Fábián István székely nemesi oklevelet kapott II. Rákóczi György fejedelemtől. Kapcsolata szülőföldjével, Székelyfölddel soha nem szakadt meg, sőt, küldetésének érzi, hogy a gyerekeink soha ne kerüljenek olyan sorsra, mint amit neki át kellett élnie gyermekkorában magyarvolta miatt, magyar földön. Ezért a magyar nemzeti identitás erősítését, a székely hagyományok ápolást és megőrzését szolgálja életével, munkásságával. Trianon centenáriuma alkalmából indította az Őrzöm a lángot című koncertsorozatot 100 tervezett helyszínnel, állomással. 2021-ben Püspökhatvanban ehhez kapcsolódóan kulturális, zene tábort is szervezett. Ő maga 20 éves zenei jubileumát ünnepelte akkor. Úgy tűnik, hagyományt teremtett, mert 2022 nyarán második alkalommal is megrendezte az Őrzöm a lángot tábort, melyen Thököly Vajk költő is fellépett.
„Olyan fa vagyok,mely száz gyökérből éled, mind a száz gyökere,magyar földbe mélyed.” írja Thököly Vajk költő, daszövegíró, aki Bihar megyében, Margittán született, de Szilágyzorványon él a kezdetektől fogva. Valóban Thököly, h-val és y-nal, neve nem felvett művésznév. Első verses kötete 2010-ben jelent meg, Sopronban, A közületek való címmel. 3 verses kötet, 1 novellás kötetet és 1 dalszövegeket tartalmazó kötete van. Több mint 30 előadóművész zenekar vitte színpadra dalait, mint például a Historica, a Kárpátia, a Végvár, a Hungarica. „Egy költőnek arról a világról kell vallania, amiben él, én a szilágysági, a Kárpát-medencében élő magyar emberek érzéseiről, életéről írok.”- vallja Thököly Vajk költő és testnevelőtanár. Nincsenek határok címmel írta a Szatmár-Ferencváros kézilabda-utánpótlással foglalkozó projekt himnuszát, indulóját.